Vše, co musíte vědět o online peněženkách

rodina

Stále větší část našich životů se odehrává ve světě internetu. Lidé se zde seznamují, pracují nebo třeba nakupují vše od nábytku, elektroniky a oblečení, až po věci každodenní potřeby, jako je jídlo nebo drogerie. A s příchodem potřeby platit v kybernetickém prostoru spatřily světlo světa také online peněženky. Na ty narazíme také pod názvy elektronické či digitální peněženky. A pokud je ještě dobře neznáte, pokračujte ve čtení. Shrnuli jsme o nich pro vás ta nejdůležitější fakta.

Co je online peněženka a k čemu slouží?

Pod pojmem online peněženka si můžeme představit platformu, která lidem platícím na internetu zdarma či za rozumný poplatek umožňuje co nejrychlejší a nejbezpečnější provedení plateb. Bezpečnostní aspekt je bezesporu tím největším lákadlem a nejpádnějším důvodem, proč na internetu prostřednictvím elektronických peněženek dennodenně platí stovky milionů lidí. Číslo vašeho bankovního účtu nebo karty, s níž je obvykle vaše online peněženka propojena, se totiž k obchodníkovi vůbec nedostane.

Díky tomu je riziko zneužití vašich finančních prostředků absolutně minimální. Navíc, i kdyby se podvodný obchodník o stržení nějaké částky z vaší elektronické peněženky pokoušel, platební platforma v naprosté většině případů vyžaduje ještě dodatečné ověření. To probíhá v mobilní aplikaci a může jím být vaše heslo nebo třeba otisk prstu či scan obličeje fotoaparátem vašeho chytrého telefonu.

Online peněženka taktéž nenese žádné vaše osobní údaje, a to ani jméno. Jde proto o ideální způsob, jak platit třeba na stránkách s lechtivým obsahem. Elektronickou peněženku můžete také sami okamžitě zablokovat v případě podezřelých transakcí nebo vámi chybně vytvořené platby.

Jaké jsou nejznámější elektronické peněženky?

Se službou PayPal se již někdy setkala drtivá většina uživatelů nakupujících na internetu. Jde o vůbec nejznámější digitální online peněženku na světě. Počet aktivních uživatelů se pohybuje okolo neuvěřitelných 430 milionů.

Služba Revolut taktéž patří mezi nejoblíbenější online platební platformy, zejména pak v evropských zemích. Spolu například se službou Skrill patří do kategorie regulovaných internetových peněženek. To znamená, že jejich fungování a transakční operace podléhají pravidlům centrálních bank jednotlivých zemí. To je činí sice o něco méně anonymní, ale o to bezpečnější.

Mezi desítkami dalších světově známých digitálních peněženek bychom ještě vypíchli zejména Curve. Velkou výhodou této služby je možnost propojení většího množství karet a účtů najednou. U mnoha obchodníků také můžete při placení prostřednictvím Curve získat příjemný cashback.

Víceměnový účet zdarma přináší i služba Wise, která se využívá především právě pro zahraniční meziměnové transakce.

A zapomenout rozhodně nesmíme ani na Twisto. Je to v podstatě taková půjčka ihned. Twisto totiž kromě mnoha jiných funkcí nabízí i odloženou platbu. Toho mnoho Čechů využívá například při online nákupu dárků před Vánoci. S odkladem platby si ale můžete třeba i objednat domů potraviny v online supermarketu.

Placení je jednodušší, než byste čekali

I když se vám to může zprvu zdát složité, po prvním použití vaší digitální peněženky sami uznáte, že by to zvládlo i malé dítě. Placení na internetu je díky online peněžence nejen bezpečné, ale také jednoduché a rychlé. Stejně jako založení online peněženky, které nezabere více než 10 minut.

K některým elektronickým platebním platformám si navíc můžete pořídit i fyzickou platební kartu. Lze tedy provádět bezhotovostní platby i v kamenných obchodech a u klasických obchodníků mimo internetovou realitu. To jde ale i s mnoha online peněženkami, jejichž aplikace si nahrajete do telefonu. Smartphone pak stačí klasicky přiložit k platebnímu terminálu v obchodě či restauraci, jak jste zvyklí, a je hotovo.

Některé druhy digitálních peněženek fungují v takzvaném debetním či prepaid, tedy předplaceném módu. To znamená, že si na ně můžete peníze libovolně dobíjet. Převod finančních prostředků je okamžitou záležitostí, a tak jej můžete provést až ve chvíli, kdy znáte přesnou částku, kterou chcete na internetu utratit. Pak stačí danou sumu z vašeho standardního bankovního účtu přeposlat na online peněženku, a máte jistotu, že si obchodník třeba nestrhne o něco víc.

Toho často využívají rodiče, jejichž děti hrají online hry, kde je občas potřeba něco zaplatit. Na elektronickou peněženku dítěti pošlou kapesné a mají kontrolu nad částkou, kterou dítě smí v rámci kyber světa utratit.

Výhody digitálních online peněženek

Bezpečnost je pojem, který se tématem online platebních platforem táhne jako rudá nit. Je jednoznačně výhodou číslo jedna. Díky této službě je bezpečné nejen klasické placení na internetu, ale i nákup kryptoměn, akcií a další způsoby investování. Při investování totiž většinou chcete provádět finanční operace bezpečně. Tedy pouze s vámi zvolenou sumou a nikoliv z účtu, kde máte celoživotní úspory.

Lidé si ale online peněženky zřizují také kvůli nulovým nebo nízkým poplatkům za jejich vedení. Ptáte se, jak se tedy může tato služba provozovateli vůbec vyplatit?Poplatky za zprostředkování transakcí si bere kupříkladu od partnerských e-shopů, s nimiž má nasmlouvanou spolupráci. Obchodník pak tento poplatek zohlední v ceně produktů nebo jiné položce, kterou je klientovi v rámci nákupu účtuje.

Pravděpodobně největší objem peněz ale online peněženkám náleží z finančních transferů v různých měnách. Ty jsou standardně zpoplatněny, stejně jako je tomu u většiny převodů měn u zahraničních plateb klasických bankovních účtů. Založení účtu v cizí měně či převod prostředků do zahraničních měn je ale v rámci elektronických peněženek mnohdy jednodušší i výhodnější.

Další články autora

Vše, co musíte vědět o online peněženkách

Stále větší část našich životů se odehrává ve světě internetu. Lidé se zde seznamují, pracují...

Školka v mobilu online aneb jak funguje elektronická matrika?

Trh se specializovanými softwary vykazuje v posledních několika letech obrovský růst. Není se čemu divit, protože...

Víte, která společnost je špičkou v logistice a ráda pomůže s přepravou i vám?

Ať už jste malá nebo velká společnost, pokud potřebujete přepravovat své výrobky, je důležité, aby...

Prodej firmy aneb chcete restrukturalizovat podnik?

Řada ekonomů předpovídá, že v průběhu nadcházejících několika měsíců se tuzemská ekonomika propadne do ještě silnější...

Nejnovější články

Vše, co musíte vědět o online peněženkách

Stále větší část našich životů se odehrává ve světě internetu. Lidé se zde seznamují, pracují...

Školka v mobilu online aneb jak funguje elektronická matrika?

Trh se specializovanými softwary vykazuje v posledních několika letech obrovský růst. Není se čemu divit, protože...

Víte, která společnost je špičkou v logistice a ráda pomůže s přepravou i vám?

Ať už jste malá nebo velká společnost, pokud potřebujete přepravovat své výrobky, je důležité, aby...
- Reklama -PR článek