Vlastníte pozemek se starším rodinným domem, který už z různých důvodů nevyhovuje vašim potřebám? Pravděpodobně budete uvažovat o jeho rekonstrukci, rozšíření či přístavbě. Architekt Tomáš Šebo ve spolupráci s ateliérem ROAR architekti, kteří řešili podobný problém v Palárikově, uvažovali jinak. Starý dům nechali tak a na zahradě postavili novou pohodlnou a prostornou stavbu podle požadavků investora. Tím ale nic nekončí.
Na pozemku v Palárikově stojí starší dům, který má typickou podobu čtverce o rozměrech 10 x 10 metrů na 1,5 metrovém soklu. Takové domy můžete vidět po celém Slovensku, nejen v obcích, ale také v okrajových částech velkých měst. Potřeby a životní styl domácích se mění, a tak není divu, že proměnou procházejí i tyto domy. Na druhé straně takto původní ulice ztrácejí charakteristický ráz a vzniká architektonický chaos.
Přízemní dostavba s prosklením ve velké zahradě
Požadované kapacity postavily za starým domem, jak to bylo kdysi přirozené – postupnou podélnou dostavbou. Zdroj: Matej Hakár
Nebourali, nepřistavovali
Investorům původní stavba nevyhovovala z několika důvodů. Hlavními byly nedostatek prostoru a nepraktická dispozice. Přesto se architekti spolu s investorem nerozhodli dům rekonstruovat či přistavit k němu další objekt. Chtěli ponechat charakter ulice beze změn.
„Namísto asanace či přestavby s doplněním chybějících prostor jsme se rozhodli pro ponechání původního domu jako součásti charakteru ulice. Požadované kapacity jsme postavili za ním, jak to bylo kdysi
přirozené – postupnou podélnou dostavbou. Starý dům časem projde citlivou rekonstrukcí a bude dále sloužit jako dům pro hosty,“ vysvětluje architekt Tomáš Šebo.
Velký společenský prostor se světlíkem
Kromě velkých oken světlo do denní zóny proudí světlíkem, který symbolicky podtrhuje srdce domu. Zdroj: Matej Hakár
Podélný půdorys a typický gánek
Díky tomuto přístupu mohli autoři návrhu naplno zahrnout požadavky investora, navíc s respektem k původní zástavbě. Nový dům v zahradě nese několik prvků typických českých domů – svým uspořádáním a hmotovou skladbou navazuje na staré jednopodlažní podélné domy s gánkem. S typickým tvaroslovím pracuje v náznacích.
Dispozice novostavby je založena na intenzivním propojení interiéru se zahradou. Nabízí výhledy a prostor mezi interiérem a exteriérem v podobě rozsáhlé přestřešené terasy kolem celého domu. Kromě velkých oken světlo do denní zóny proudí světlíkem, který symbolicky podtrhuje srdce domu. Díky světlíku se dostane světlo dovnitř i během horkých dnů, kdy je třeba okna zastínit.
Kvůli komínovému efektu je prostor dobře větratelný. Hlavní denní zóna s kuchyní, obývacím pokojem, jídelnou je ze dvou stran obklopena terasou a umístěna nejdále od ulice. Blíže k původní stavbě jsou dvě ložnice. Část podkroví je zobytněná, přístupná skrytým schodištěm. Je určena pro hosty a přátele.
Přízemní dostavba s prosklením ve velké zahradě
Hlavní denní zóna s kuchyní, obývacím pokojem, jídelnou je ze dvou stran obklopena terasou a umístěna nejdále od ulice.
Budoucnost oba domy propojí
Mezi novým a starým domem je zatím nedefinovaná část pozemku, která se má postupně přeměnit na pergolu spojující obě stavby. V zahradě vzniknou různá zákoutí a atmosféry – na konci pozemku je bujná užitková zahrada.