Jak se přestěhovat a nezbláznit se? Rady, které oceníte

rodina

I vám už kdosi řekl, že je lepší vyhořet než stahovat se? Inu, přesun z jednoho domu do druhého lze zabrat. Pokud se však na den D důsledně připravíte, vše půjde jako po másle.

Kdy začít
Pokud se opravdu chcete vyhnout stresu, doporučujeme začít už měsíc předem. Je to nejvyšší čas začít shánět pevné krabice (nejlépe od banánů), fólie, pytle, lepící pásky či provázek. Pokud máte spoustu potravin, snažte se v nejbližších týdnech pomíjet co nejvíce ze starých zásob. Čím více sníte, tím méně budete muset přenášet.

Balíte, balíte a zjišťujete, kolik máte mnoho věcí? Stahování je úžasná příležitost zbavit se starých, rozbitých či nepotřebných věcí. Zapomeňte na sentiment a nechte si jen to, co budete často využívat, nebo to, co si budete chtít vystavit i v novém domě. Ostatní věci vyhoďte, darujte nebo předejte.

Stahování krabic v pozadí naloženě auto
Rozhodnete-li se na stahování oslovit firmu, nezapomeňte si všechny věci pojistit. Cennosti a příruční zavazadla s nejdůležitějšími věcmi si odneste sami. Zdroj: iStock

Balení
Všechny křehké věci zabalte do bublinkových fólií, starých novin nebo je naskládejte do krabice, kterou vystelete nastříhanými proužky novin a papírů. Koberce a čalouněné věci obalte strečovou fólií, ochrání je před vlhkem a blátem. Oblečení se dobře odváží v papírových krabicích, případně použijte velké (a pevné!) pytle na odpad.

Drobnosti
Drobné věcičky a součástky dobře uzavřete do menších uzavíratelných kapes. Pokud rozebíráte nábytek, klíčky, šrouby a kování uložte spolu a sáček si důkladně označte, abyste věděli, co ke kterému nábytku patří. Pokud má spotřebič či nábytek návod, přidejte jej také.

Systém
Vše si důkladně a čitelně popište. Nespoléhejte se na svou paměť. Krabice nepřetěžujte, ideální je, když každou z nich dokáže odnést jeden člověk. Ostré a křehké předměty výrazně označte, abyste předešli zraněním.

Přečtěte si také
Jak zvládnout vánoční úklid bez újmy
Příruční zavazadlo
Každý z vás by měl mít připravená zavazadla (krabici), ve které bude vše, co potřebuje během prvních pár dní. Myslete na to, že vybalování je proces, a pokud nebudete umět rychle najít pyžamo, plenky, léky nebo důležité doklady, nebude vám všechno jedno.

Den D
V den stahování je vše vzhůru nohama. V případě, že ten den předáváte klíče od starého bytu majiteli nebo jiným nájemníkům, nechte si po ruce koště a hadr, abyste na závěr stihli dát prostor do pořádku. K obědu objednejte pizzu. V novém domě si na všechny krabice vyčleňte jeden pokoj a věci vybalujte postupně.

Rodina se psem při stahování mezi krabicemi
Pokud máte malé děti, kočky či psy, vyplatí se k nim zajistit dozor, abyste se vyhnuli zbytečnému rozptylování a stresu.

Dali byste si Vánoce jako termín stahování se do nového?
NE

„Pokud bych chtěla trávit Vánoce v novém, snažila bych se přestěhovat nejpozději v říjnu, aby byly svátky už opravdu klidné. Nebo až po Vánocích.“ Erika je naše šéfredaktorka, má dvě dospělé děti a bydlí v bytě v Bratislavě.

Vánoce by měly být svátky klidu, ale advent takový určitě není. O. k., předvánoční shon lze zdůvodnit tím, že lidé se snaží nachystat vše tak, aby o svátcích nemuseli už ani prstem pohnout a mohli si jen užívat dobroty, dívat pohádky a navštívit i rodinu, na kterou si dosud nenašli čas. Ale proč si na sebe nakládat ještě víc ak tomu všemu nakupování a pečení přidávat i stahování? Dalším typickým vánočním jevem je, že se před nimi všichni snaží stihnout v práci možné i nemožné, aby měli v novém roce „čistý stůl“. No a když se tento spěch spočítá s tím „dárkonakupovacím“ a „dobrotozásobovacím“, tak je z toho jeden velký chaos a plné cesty. Dopravní zácpy jsou nejhorší z celého roku, nikam se nedá normálně dostat, nic už nelze objednat, protože do Vánoc vám to nestihnou doručit. Zbytečný stres.

Předvánoční shon mě děsí. Nevidím důvod, proč si ke všemu tomu nakupování a pečení přidávat ještě i stahování.

No a do třetice je to hrozící frustrace. Mnozí majitelé nových bytů mi potvrdili, že dodržení termínu dokončení je spíše výjimkou.

Další články autora

Vše, co musíte vědět o online peněženkách

Stále větší část našich životů se odehrává ve světě internetu. Lidé se zde seznamují, pracují...

Školka v mobilu online aneb jak funguje elektronická matrika?

Trh se specializovanými softwary vykazuje v posledních několika letech obrovský růst. Není se čemu divit, protože...

Víte, která společnost je špičkou v logistice a ráda pomůže s přepravou i vám?

Ať už jste malá nebo velká společnost, pokud potřebujete přepravovat své výrobky, je důležité, aby...

Prodej firmy aneb chcete restrukturalizovat podnik?

Řada ekonomů předpovídá, že v průběhu nadcházejících několika měsíců se tuzemská ekonomika propadne do ještě silnější...

Nejnovější články

Vše, co musíte vědět o online peněženkách

Stále větší část našich životů se odehrává ve světě internetu. Lidé se zde seznamují, pracují...

Školka v mobilu online aneb jak funguje elektronická matrika?

Trh se specializovanými softwary vykazuje v posledních několika letech obrovský růst. Není se čemu divit, protože...

Víte, která společnost je špičkou v logistice a ráda pomůže s přepravou i vám?

Ať už jste malá nebo velká společnost, pokud potřebujete přepravovat své výrobky, je důležité, aby...
- Reklama -PR článek